DEFNE’NİN FAVORİ ADAYI BAŞKAN YAMAN
Ferit Lif ; yazdı
Beş yıl önce kurulan defne ilçesi Harbiye, Sümerler, Armutlu ve Elektrik mahallesi dışında kalan hizmete susamış doğru dürüst yolu ve sokağı olmayan, suları akmayan 35 yoksul mahalleden oluşuyor.

Beş yıl önce kurulan yaklaşık 140 bin nüfuslu Defne ilçesinde devletin hiçbir alt ve üst yapıda çürümüş arıtma tesisi dışında hiçbir ciddi yatırımı bulunmuyor.

Yaklaşık beş yıl önce Defne belediye başkanı seçilen Dr. İbrahim Yaman kısıtlı bir belediye bütçesiyle bu ilçeye iyi kötü gözle görülebilir güzel hizmetler yaptı. Ancak bütçesinin % 40 nı büyük şehir belediyesi tarafından el koyulan Defne belediyesi yaklaşık dört buçuk yıldır adeta kendi yağıyla kavruldu durdu. Su kanalizasyon, ana caddeler ve mezarlıklar yasa gereği büyük şehir sorumluluğunda kalırken Defne belediyesine çöp toplamak , küçük sokakları düzenleme yada açılmış sokakları tamir etme gibi hizmetler bırakıldı.

İşte başkan Yaman böylesi bir ilçede belediye başkanlığı yapmaya çalıştı.başkan Yamanın kısıtlı imkanlarla üçünü tamamladığı ve dördünün temelini attığı (Defne evleri sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde güzel hizmetler olarak görülebilir) bu evlerde gençlere çeşitli dallarda sanatsal kurslar veriliyor. Başkan Yaman kadınların istihdamlarına ve üretime katılmalarına yönelik olarak ipek üretimi dahil kooperatifleşme projelerine ciddi destek verdi ve bu yüzden sosyal belediyecilik alanında hakkettiği ödülü aldı.

Başkan Yaman’ın Defne ilçesinde uyguladığı en önemli projelerinden biride, ihtiyaç sahiplerine çağdaş anlamda yardım eden sosyal marketler oldu. Defne’de tespit edilen yaklaşık 13.000 bin ihtiyaç sahibine bu marketlerden dört buçuk yıldır çeşitli gıda yardımı yapıldığını biliyoruz. Başkan Yaman bu insanlara bu yardımları yaparken, insanları incitmemek ve onurlarına dokunmamak için ( kart sistemiyle ) yardım sistemini uygulamaya koydu. Ancak başkan Yaman bu yardımları yaparken hiçbir zaman reklama başvurmadı. Zaten kendisi de (benim yardım anlayışımda, bir elin verdiğini diğer el duymamalı )diyor. Böylesi bir yardım anlayışının bütün Türkiye ‘ ye örnek olmasını canı gönülden diliyorum.

Başkan Yaman’ın en sevdiğim hizmetlerden biride çocuklara ve erginlere dört yıl boyunca açtığı futbol ve yüzme kurslarıdır. Bu kursların birinin kapanış töreninde yüzlerce çocuk arasında oturmuş ve zevkten dört köşe olmuş başkan Yaman’ı gördüğümde (sayın başkan dünyanın en mutlu insanı sensin) dediğimi çok iyi hatırlıyorum. Benim oğlum umut dahil dört yıl içerisinde yaklaşık sekiz bin çocuğa parasız olarak sunduğu bu hizmeti yürekten alkışlıyorum .

Başkan Yaman’ın Defnede bulunan yaklaşık yüze yakın ibadethanenin bakımını yaptırdığını hatta bunun için özel bir araç tahsis ettiğini biliyorum.

Başkan Yaman bu süre içerinde gösterişli bir hizmet binası inşa edebilirdi.ancak hizmet binası yerine eski beldelerden devir aldığı belediye binalarını kullanmak suretiyle ciddi bir tasarrufta bulundu .ve ihtişamlı hizmet binası yerine belediyenin paralarını Defne sokaklarına ve yaptırdığı 38 çocuk parkına harcamayı yeğledi ve bugün kendisi de turunçlu belediyesinden kalma iki katlı bir binada açtığı mütevazi bir başkanlık makamında hizmetini sürdürmeye çalışıyor.

Başkan Yamanın Defne ilçesinde yaşayan yaşlıları evlerinde ziyaret ettiğini bu ziyaretlerini gizli yaptığını vede bu yaşlıların çeşitli ihtiyaçlarını gizliden karşıladığını biliyorum. Dolayısıyla başkan Yaman Defnede sadece belediye başkanlığı yapmıyor, doktorluk mesleğinin verdiği insanlık şevkiyle çocuklara ,erginlere , kimsesizlere ve yoksullara adeta babalıkta yapıyor.

Başkan yaman kurucu başkan olduğu Defne belediyesinde (birleştirici ve bütünleştirici) olma iddiasıyla oluşturduğu belediye kadrosunda, çeşitli zafiyetleri bulunan çürük elmalara önemli görevler ve sorumluluklar verdiği için öyle inanıyorum’ki bu süreçte kendisi de ciddi sıkıntılar yaşadı.bu sıkıntıların başında belediye meclis üyeleriyle daha ilk yılda başlayan aksaklıklar yaşanmaya başlandı. Ancak başkan Yaman’ın geniş siyaset kültürü ile böylesi parazitleri bugüne kadar idare etmeyi başardı.

Başkan Yaman’ın belediye meclisinden bugün itibariyle altı meclis üyesi başkan Yaman’ın koltuğuna göz dikmiş bulunuyor. bu meclis üyeleri görev yaptığı süre içerisinde belediye meclisinden çıkan her karara olumlu oy verdiler. Defne belediyesin’de bütün meclis kararları her zaman oy birliği ile alındı. Başkan aday adayı olan meclis üyelerinin hiç biri bugüne kadar herhangi bir meclis kararına en ufak bir şer koyduğunu duymadım.yada sayın başkan, şu mahalle bu hizmeti bekliyor, benim seçildiğim mahallede halk bu hizmetleri bekliyor şeklinde önerileri bile olmamıştır.ama şimdi bu meclis üyeleri ( Defne ilçesini ben daha iyi yönetirim yada HBB başkanı Lütfü Savaş’a ben daha yakınım ) şeklindeki iddialarla Defne belediye başkanlık koltuğuna oturmak istiyorlar.meclis üyeleri dışında birde ( Defne,ye kadın eli değmeli ) sloganı ile Defne belediye başkan adaylığına soyunan tek bayan Nidal Özdemir. HBB başkanı Lütfü Savaş’ın eşi olan Nazan Savaş tarafından , Defne belediye başkanlığına önerilen Nidal Özdemir son beş yıl içerinde Hatay büyük şehir belediyesine trilyonlarca lira değerinde , çiçek, böcek ve ağaç sattığını çok iyi biliyoruz.

Defne belediye başkanlığına aday olan iddialı isimlerden biride Dr. Selim Matkap HBB başkanı Lütfü Savaş’a dört buçuk senedir adeta yağdanlık yapan Selim Matkap’ın adaylık güvencesini HBB başkanı Lütfü Savaş’tan aldığını sadece ben değil tüm kamu oyu da biliyor.

Defne belediye başkan adaylığına iddialı şekilde soyunan Dr. Züheyr Günal’da var. Dr. Günal’ın CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yakın ilişkisi olduğunu biliyorum. Dr Günal’ın bu süreçte CHP genel merkezinden önemli sinyaller aldığını da biliyorum.

Şimdi sonuca gelelim ;

Geçtiğimiz günlerde Samandağ’da bir balık restaurant’ta Hatay CHP ‘nin apoletli siyasetçileri Nihat Matkap , Fuat Çay , Derya Altunay ve Servet Mullaoğlu bir araya geldiler. bu yemekte Defne’de başkan İbrahim Yaman’ın desteklenme kararı çıktı. ve bu karar Hatay büyük şehir belediye başkanı Lütfü Savaş’a fotoğraflarla tebliğ edildi. bu fotoğrafları alan başkan Savaş’ın nasıl bir ruh haline büründüğünü canlı olarak görmek isterdim. çünkü bu mesaj HBB başkanı Lütfü Savaş’a , hem havucu , hemde sandık sopasını gösteriyordu…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı Giriniz