24-08-2017 14:27 GÜNDEM

Antakya Gazeteciler Cemiyeti ve Hatay Gazeteciler Cemiyeti gazetecilere yapılan saldırılara yanıtı:

Şantajcı, serseri benzeri suçlamalara karşı...

Antakya Gazeteciler Cemiyeti ve Hatay Gazeteciler Cemiyeti gazetecilere yapılan saldırılara yanıtı:

Şantajcı, serseri benzeri suçlamalara karşı

“TAVŞAN KAÇ TAZI TUT”

Onuncuköy-Haber/Yorum: AK Parti İl Başkanı ve Hatay’ın en büyük sivil toplum örgütü HESOB önderliğinde başlatılan yerel basında çalışan gazetecilere onur kırıcı, aşağılayıcı saldırılara karşı meslek örgütleri başkanları “tavşan kaç, tazı tut” anlayışını sürdürüyor. Oysa Antakya Gazeteciler Cemiyeti ve Hatay Gazeteciler Cemiyetlerinin görevi üyelerinin özlük haklarını savunmak, yapılan onur kırıcı saldırılara karşı mücadele etmektir.

AK Parti İl Başkanı ve Hatay’ın en büyük sivil toplum örgütü HESOB önderliğinde başlatılan saldırılara karşı yerel gazeteciler savunmasız kalmıştır. Nereye gitseler, haber yapmak için arasalar, aranan kişiler görüşmekten çekinmekte, gazetecinin aranmasından dolayı işkillenmektedir. Basın emekçileri olarak böyle bir algının oluşmasına kabul etmiyoruz. Tam tersine gazetecilerin bu duruma gelmesinde gazete cemiyeti yöneticilerinin payı olduğunu, anılan şahsiyetlerle iş tuttuklarını düşünüyoruz. Nedenine gelince; açıklamalarında cemiyet başkanları her iki başkanla görüştüklerini, lütfedip isimlerini verirlerse işlem yapacaklarını söylüyorlar. Sayın başkanlar onur mücadelesi böyle verilmez. Bunun bin bir yolu vardır. Tek olmayan yolu karşı tarafla birlikte iş tutmaktır.

Karşı tarafla iş tutmaya yeğleyen, icazet arayışında bulunan başkanlara önerimiz tüm üyelerine toplayarak Köprüdeki Atatürk Anıtı önünde basın açıklamaları yapmalarıydı. Onur kırıcı suçlamalarda bulunan başkanlara –Atıç ve Teksöz- kamuoyu önünde yüksek sesle özür dilemedikleri sürece boykot edeceklerini, haberlerini yapmayacaklarını belirtmeliydiler. Özür dilemedikçe haberleri yapılmamalıydı. Cemiyet başkanları böyle onurlu davranışı seçmek yerine isim istemeleri bizleri yadırgattı. Cemiyet başkanları ile ilgili zihinlerimizde değişik çağrışımlar oluştu. Acaba Ahmet Atıç ve Kadir Teksöz ile iş tutanların arasında cemiyet başkanları da mı var? Merakımızı gidersinler. Çünkü Sayın Atıç ve Sayın Teksöz isimleri açıklamakta imtina ediyor. Ortaya pimi çekilmiş el bombasına bırakıp yana çekiliyorlar. Oyunu dışarıdan seyretmeye tercih ediyorlar. Sorun ortada bir piç gibi duruyor.

Onuncuköy ailesi olarak başkanları çağrı yapıyoruz. Üyelerinizin, meslektaşlarınızın onurunu koruyun. Bu görev sizindir.


Bu haber 531 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Web sitemizi nasıl buluyorsunuz?

İyi
Takip etmekten zevk duyuyorum
İdare eder
Geliştirilmesi lazım