25-08-2017 11:53 POLİTİKA

BAŞKAN NEHİR GÜNDEME DAİR KONUŞTU

Başkan Nehir; Belediyecilik, güncel politika, geleceğe dair projeleri, hedeflerini anlatarak Gazeteci Can Çapar’ ın sorularına yanıt verdi...

BAŞKAN NEHİR GÜNDEME DAİR KONUŞTU

Başkan Nehir; Belediyecilik, güncel politika, geleceğe dair projeleri, hedeflerini anlatarak Gazeteci Can Çapar’ ın sorularına yanıt verdi. Samandağ Belediye Başkanı Mithat NEHİR gazeteci Can Çapar' ın hazırlayıp sunduğu 23 Ağustos Çarşamba günü saat 20:30 da yayınlanan Gündeme Dair programının konuğu oldu. Başkan Nehir gündeme dair soruları yanıtladı.

SAMANDAĞ PAZARI

Başkan Nehir ,Samandağ Pazarının Atatürk mahallesindeki yerine taşınmasıyla birlikte çarşının göbeğinde kurulan eski yerinde yaşanan trafik sorunun aşıldığını, vatandaşların ve Pazar esnafının da huzur ve güven içerisinde alış verilerini yaptıklarını ifade etti. Sunucu Can Çapar’ın sorularını yanıtlayan başkan Nehir yeni Pazar yerinin 7.500 metrekarelik bir alanda kurulduğunu ve belediyenin bu alanın mülkiyetini aldığını belirtti.

TEK YÖN UYGULAMASI

Başkan Nehir Tek yön uygulaması konusunda :”Tek yön uygulaması bir zorunluluktan kaynaklandı. Herkesin ortaklaştığı nokta , ilçemizde trafik sorunun varlığı ve bu sorunun giderilmesi için bir adın atılması gereği idi. Bizler bir adım attık. Tek yön uygulamasının trafik sorununu tamamen çözmesini bekleyemeyiz. Dünyanın hiçbir yerinde de tek başın çözüm olmamıştır. Tek yön uygulaması yüzde 40 civarında bir çözüm getirecektir. Resmi kayıtlara göre ilçemizde 31 bin araç mevcuttur. İlçemizi ziyaret eden misafirlerimizde düşünüldüğünde bazı günler belki de 2 kat araç sayısına ulaşıyoruz. Bu durumda şehrin trafiğini rahatlatılması gerekmekteydi. Tek yön uygulamasıyla bir başlangıç yapılmış oldu.”dedi.

ESKİ VERGİ DAİRESİNİN YERİ VE YENİ PROJE

Bu konuyu bütün vatandaşlarımızın hassasiyetle dinlemelerini ,bu konudaki talepler ile gerçekler arasında uçurumun olduğunu bilmelerini istiyorum.Burası yeşil alan olsun diyen birilerinin taleplerinin özünde masum bir talep olmadığını ve bu talebin kişilerin mülkiyetlerine bir saldırı gibi algılandığını belirtmek isterim. İlgili alandaki mülkiyetin bir kısmı Belediye ve Mal müdürlüğüne ait, 1 ve 2.katlardaki mülkiyetler vatandaşlarımıza aittir. Kişilerin mülkiyetleriyle ilgili bir tasarrufta bulunduğunuz zaman 1.Yeniden İmar planlaması yaparak ve kişilerin mülkiyetlerini satın alarak yeşil alan yapabilirsiniz.Yada mülk sahibi kişilerden fedakarlık istiyorsanız onları ikna edeceksiniz.Eğer fedakarlık yapmayacaklarını ifade ediyorlarsa velev ki siz zorla bu işi yaparsanız direneceğiz diyorlarsa mülk sahiplerinin rızasına rağmen adım atmak vicdani ve ahlaki değildir. Bu alan 1988’den beri ticaret alanı olarak tanımlanmıştır. 30 yıldan bu yana orası ticaret alanı olarak tanımlanmış ve bugünde böyle iken birileri diyor ki ben bu alanın yeşil alan olmasını istiyorum.Ben bu talebi ahlaki bulmuyorum. 30 -40 yıl arabistanda ,japonyada veya tarlada ,inşaatta emekleriyle çalışarak mülk sahibi olan vatandaşlarımıza bu zulmü yaşatmaya hakkımız olmadığını düşünüyorum. Biz mağdur etmeyeceğiz şeklinde söylemleride samimi değildir. Vatandaşın rızası dışında adım atmak zaten mağduriyettir. Vatandaşlarımızı oradan alarak ücra köşede yer göstermek zaten mağduriyettir.Yaklaşık 20 yıl önce belediyeyi yöneten irade o 75.yıl alanında bir uygulama yapmış,dükkanlar satmış ve o imalatı bitirememiştir. Orada vatandaşlarımız mağdur olmuş ve 20 yıldır paralarını alamamışlardır. Bizde belediye yönetimi olarak oradaki mağduriyeti gideremedik. Çünkü mahkeme henüz karar vermedi. Bugün bizleri aynı çözümsüzlüğe getirmek istiyorlar. Belediye 30 milyon yani eski Para ile (30 trilyon) bir parayı 1100 metrekare için ödeyecek bizde kamuculuk yapıyoruz diyeceğiz. Türkiye’de böyle bir örnek yoktur. Hele Samandağ gibi bu kadar hizmete ihtiyaç duyan

bir ilçede 1 dönüm araziye 30 milyon tl para ödenmesi vicdani değildir. Benim kamu anlayışımla örtüşmez, genel anlamda da kamu hukukunda bu kabul edilemez. Türkiye’de de örneği yoktur. Belediye bu vatandaşlara paralarını ödese bile bu vatandaşların ikna edilmesi gerekmiyor mu? O mülkiyette payı olan 59 vatandaşımızdan 1 tanesi bile ikna olmadı. Birileri slogan atıyor, konuşuyor ama bir kişiyi bile ikna edemiyorlar. Bir mülk sahibini bile ikna edemediler. İlgili alanın park ,yeşil alan olması için çalışan kişilerin akrabaları var. Kendi akrabalarını, yakınlarını bile ikna edemiyorlar. Kime dokunursanız kıyameti koparıyor. 75. yıl parkı içinde özel mülkiyet sahiplerine tek katlı dükkanlar yapmayı öneriyorlar. Bu teklifte de iyi niyet olmadığı ortadadır. Ruhsatlı bir dükkan oluşturmanın koşulu imarlı bir parselde imalat yapmaktan geçer. Bir yerde işyeri alacaksanız o işyerinin yapıldığı yerde imar planının olması gerekmiyor mu ?Yeşil alan içerisinde bina yapılır mı? Ya da yolun içinde dükkan yapılır mı ? yapılan öneriler ciddiyetten ve bilimsellikten uzaktır. Burada tanımı ticaret alanı olan imar parseli mevcut. Bu imar parselini tanımıyorlar. Yolun içine yada yeşil alanın içine dükkan yapıp oraya ruhsat vermemizi öneriyorlar? Bu ülkede hukukun kırıntısı varsa böyle bir uygulama yapmak mümkün değildir. Bu güne kadar bir kişiyi ikan edememişken sadece gündem oluşturmak ,siyasi ikbal arayışı içerisinde olan birilerinin vatandaşı mağdur edecek bir yaklaşımına bizler müsaade edemeyiz Biz bu vatandaşlarımızın bu şekilde haklarının, hukuklarının talan edilmesine rıza göstermiyoruz.

Bizim yönetimimiz kadar bu ilçede yeşil alan üreten bir yönetim daha gelmemiştir. Geçmişte yapılanlar ortada bizim yaptığımız yeşil alan çalışmaları ortadadır. Bu güne kadar yaptığımız görüşmeleri bütün tarafları bir araya getirerek yaptık. Mülk sahipleri, meclis üyelerimiz, kanaat önderleri ve yeşil alan isteyen kişileri davet ettik. Bu toplantıların videoları, kayıtları internet ortamında basın aracılığıyla paylaşıldı. Yeşil alan isteyen kişilerin önerdikleri bir tane somut öneri

yoktur. Bizlerin mülk sahipleriyle kavga etmemizi istiyorlar. Bizler kavga ortamına müsaade etmeyeceğiz. Birileri siyasi olarak karmaşa yaratarak bizleri genel merkeze şikayet etmek istiyorlar. Bu güne kadar yaptığımız her şeyi genel merkezin bilgisiyle ve rızasıyla yaptık. Vatandaşın hakkını hukukunu koruyan bir yerde olduk,bu günde aynı noktadayız.

Vatandaşlarımızın haklarının korunduğu bir proje geliştirildi. Birilerinin iddia ettiği gibi orada 7 katlı bir avm değil 2,5 katlı bir bina yapılmaktadır. Yeşil alan istiyor adı altında hareket eden bazı kişilerin kaymakamlık aracılığıyla bize gönderdikleri raporda da mülk sahiplerinin mağdur edilmeden bina yapılması gerektiği yazıyor. Kendi hazırlattıkları rapor zaten bizim yaptığım uygulamayı işaret ediyor. Mülk sahiplerini mağdur etmeyen bir proje ürettik. Yeşil alan istiyoruz adı altında hareket eden kişilerin hazırlattığı Raporda geçen ibare şu şeklide :”mevcut yapının kütlesini arttırmadan kamu elindeki hisselerinden kent uğruna vazgeçerek makul ölçülerde bir yapı inşa edilmesi yoluna gidilebilir.”zaten kendilerinin önerdiği şeyi yapıyoruz. Kaymakamlığın ya da mal müdürlüğünün bireysel bir inisiyatifle bundan vazgeçtik deme yetkilerinin olmadığını düşünüyorum. Bakanlık, mili emlak genel müdürlüğü ve yetkili mercilerce alınacak bir karardır. Kaymakamlık ya da mal müdürlüğünün kendi inisiyatifleriyle böyle bir tasarrufta bulunma durumları olmadığını düşünüyorum. Burada hak, hukuk tasarruf bakanlıktadır. Bize böyle bir rapor gönderip, başka bir davranış sergilemeleri kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir. Vergi dairesinin eski yerinin yıkılıp yeniden inşa edilmesiyle ilgili süreç işlemektedir. Kentsel dönüşüm kapsamında bu çalışma yapılmaktadır.


Bu haber 452 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER POLİTİKA HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Web sitemizi nasıl buluyorsunuz?

İyi
Takip etmekten zevk duyuyorum
İdare eder
Geliştirilmesi lazım