27-08-2017 13:21 SİYASET

BAŞKAN SAVAŞ ,SERDAR GÜVEN’İ NEDEN SİLDİ?

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş çocukluk arkadaşı ve 10 yıllık siyasi yoldaşı Serdar Güven ile yollarını ayırdı...

BAŞKAN SAVAŞ ,SERDAR GÜVEN’İ NEDEN SİLDİ?

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş çocukluk arkadaşı ve 10 yıllık siyasi yoldaşı  Serdar Güven ile yollarını ayırdı.  AK Parti’de 5 yıl, CHP’de 3.5 yıldır, kardeş gibi siyaset yapan, Başkan Savaş ile Serdar Güven’in aralarının neden açıldığını  herkes merak ediyor.  HBB Başkan Savaş’ın, Serdar Güven’e ait büyükşehir binasındaki odasını  çilingirle açtırdığı ve  odaya el koyduğu kamuoyunda çok konuşuluyor.

Ama böylesi sert bir kavgaya  neden olan gelişmeleri  kamuoyu bilmiyor.

Başkan Savaş yakın çevresine “Serdar Güven ile Hatay Spor yüzünden kavga ettik”  şeklinde  hiçte ikna edici olmayan açıklamalarda bulunuyor. Buna karşılık Serdar Güven kavganın nedeni konusunda hiçbir açıklama da bulunmaz iken ,yakın çevresine Başkan Savaş’ı kastederek  “AKREP KENDİNİ ISIRDI”  şeklinde bir değerlendirme yaptığı iddia ediliyor.

Hatay kamuoyunu son derece ilgilendiren Başkan Savaş –Serdar Güven kavgasını Başkan Savaş’ ile dobra dobra radyo programı yaptığını iddia eden  radyocu Mithat  Öztürk  ve HRT Akdeniz’de Başkan Savaş’la program yapan HRT televizyoncuları, Başkan Savaş’a böylesi bir kavganın nedenini neden hiç soramadılar?  Doğrusu çok merak ediyorum.

Acaba HBB Başkanı Lütfü Savaş tarafından , her ay radyo ve televizyonlarına ödenen 40-50 bin liralık  ödenekler kesilir diye mi korktular.  Bu ödemelerin hem HRT’ye , hem de Mithat Öztürk’ün program yaptığı Mazman Medya  Grubuna,  Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenli olarak yapıldığını biliyorum. Merak edenlere bu ödemelerin belgelerini ibraz edebilirim. HBB Başkanı Lütfü  Savaş , Mazman medya ya  ayrıca halk otobüslerine yaptırdığı reklamlarla  her ay  çok ciddi şekilde para kazandırıyor . Ama bunun karşılığında Mazman Medya’nın patronu  Nihat Mazman tarafından  Başkan Savaş’a  annesinin evinde sarmaiçi ikram ediliyor ve hatıra fotoğrafı çekilerek sosyal medya da yayınlanıyor.

Öte yandan  HRT Akdeniz’e Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin  düzenli olarak her ay ödediği 50 bin liralık  ödemeleri daha önce belgeleriyle ortaya koymuştuk. Merak edenlere bu belgeleri şimdiden gönderebilirim.

Bana göre; Serdar Güven’nin “akrep kendini ısırdı” şeklindeki değerlendirmesi, kavganın Hatay Spor’dan kaynaklanmadığını açıkça gösteriyor.

Nitekim dün Posta Gazetesinde ve Oda Tv adlı internet  sitesinde Soner Yalçın imzasıyla yayınlanan bir yazıda oldukça ilginç iddialar yer alıyor.  Bu iddialarda Başkan Savaş ile uzun yıllar kankası olan Serdar Güven kavgasının perde arkası ortaya koyacak bir dosyadan bahsediliyor. Bu dosyanın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’da olduğu, ancak  Bakan Soylu’nun  dosyadaki iddiaları ciddiye almadığı için soruşturma açmadığı ifade ediliyor. Soner Yalçın’ın bu yazısına göre HBB Başkanı Lütfü Savaş hakkındaki bu dosya İçişleri Bakanlığı’ndan alınarak hükümetin diğer bir bakanı olan ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Berat Albayrak’a devredildi.

Bu iddialardan sonra HATAY SİYASETİNDE CİDDİİ BİR ÇÜMBÜŞ ÇIKABİLİR ÇÜNKÜ BU YAZIDAKİ İDDİALARIN ÇORAP SÖKÜĞÜ AKACAĞINI TAHMİN EDİYORUM

Soner Yalçının iddialı açıklama başlıklı yazısını olduğu bu yazıma alıyorum.

‘İddialı’ açıklama

Nihayet…
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu malum “dosya” ile ilgili açıklama yaptı (1):
“Bir muhalefet partisi belediye başkanına yapıldığı iddia edilen tehdit ve şantaj üzerine tarafıma intikal eden dosya ile ilgili birimlerimiz siber ve istihbarat tarafından konu hemen tahkik edilmiş olup; içerik, olaylar ve detayları tamamen kurgu ve uydurma olduğu tespit edilmiştir. Kurgu oluşturanlar ile ilgili süreç, güvenlik güçlerimizin takibindedir. Olay ve üçüncü kişiler ile ilgili detayların, gerçekleşmiş gibi ismimizin dayanak gösterilerek yansıtılması son derece yanıltıcıdır.”
Bakan Soylu diyor ki:
– Dosya gerçek…
– Dosyanın bana geldiği doğru…
– Dosya kurgu, uydurma…
Kuşkusuz Bakan Soylu haklıdır. Aksini ispat edecek elimin altında siber ve istihbarat birimlerim yok!
Bu noktada ne yapmak lazım?
Bu “dosya” konusunu kapatmak mı gerekir?
Ah bu deli kafam hiç durmaz ki, sorularla meseleyi “kaşır” durur, beni hırpalar!
Dosyada 257 belge var!
Şimdi diyorum ki:
Kim/kimler oturup günlerini vererek, “kurgu” yapar?
Kim/kimler oturup günlerini vererek kapsamlı “uyduruk” dosya hazırlar?
“Kurgu” ve” uydurma” ise bu “dosya” Bakan Soylu’ya neden ulaştırıldı?
Bu derece kapsamlı “dosya” hazırlayanlar, emniyet birimlerinin kurgu ve uydurmayı “şıp diye” ortaya çıkarmayacağını mı sandı?
Sen otur günlerini harcayıp 267 belge “kurgula” ve sonra bunların “uyduruk” olacağını ortaya çıkaracak Bakan Soylu’ya ver!
Allah! Allah!
Bu işte bir iş yok mu?

AKP’DEN CHP’YE

Bakan Soylu açıklamasında, “bir muhalefet partisi belediye başkanına yapıldığı iddia edilen tehdit ve şantaj”dan bahsediyor!
Demek “iddia”?
İçişleri Bakanı “iddia” üzerine açıklama yapar mı?
Keza…
Muhalefet partisi belediye başkanı kim?
“Dosyaya” göre bu kişi, CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş.
Başkan Savaş, 2009 yılında AKP’den seçilmişti.
O dönem hep yanında olan meclis üyesi Serdar Güven ile vekalet verecek kadar yakındı.
2014 yerel seçiminde AKP’li Lütfü Savaş ve “kankası” AKP’li Serdar Güven bu kez CHP adayı olarak kazandılar. Bir başkan diğeri vekil başkan oldu. Ancak…
Ne olduysa “iki kanka” arasına geçtiğimiz yıl “kara kedi” girdi!
Soylu’ya göre, “kurgu” ve “uyduruk” dosya bu kavgayla ilgili. Bakan Soylu isim vermeksizin “birilerinin”, CHP’li başkan Lütfü Savaş’a “tehdit” ve “şantaj” yaptığını ileri sürüyor!
Bakan Soylu herhalde “kurgu” ve “uyduruk” olan dosyayı pek incelemedi! “Dosyada “FETÖ imamı Mehmet Pehlivan vb. mesajlaşan kişi Serdar Güven! Yani…
“Dosyanın” hedefinde CHP’li Başkan Lütfü Savaş yok! Aksine “uyduruk dosya”, Serdar Güven’in FETÖ ile ilişkisini ispatlamak üzere “kurgulanmıştı!”
Ne yazık ki Soylu’nun açıklamasında kim kimi “tehdit” ediyor, kim kime “şantaj” yapıyor karışık!
Bu arada…
“Dosya” Bakan Soylu’nun masasında iken 29 Haziran 2017 günü Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına FETÖ operasyonu yapıldı. Bylock kullandığı iddiasıyla 19 tutuklama yapıldı. 13 kişi firariydi…
Keza…

CEM KÜÇÜK NİYE VAR
Bakan Soylu’nun…
– “Dosya kurgu”…
– “Dosya uyduruk”…
Şeklindeki açıklaması benim için sürpriz değil. Her iki yazımda da emniyet istihbarat birimlerinin bu görüşte olduklarını yazdım.
Açıklamada benim için şaşırtıcı cümle şu oldu:
“Üçüncü kişiler ile ilgili detayların, gerçekleşmiş gibi ismimizin dayanak gösterilerek yansıtılması son derece yanıltıcıdır.”
Üçüncü kişi kim? “Dosyanın” Berat Albayrak’a ulaştırıldığını yazmıştım.
Üçüncü kişi Bakan Albayrak mı? Bilemedim…
Soylu’nun açıklamasından sonra hâlâ anlayamadığım -ilk makalemin yazılmasına sebep olan- Erdoğan’ın şu sözleri:
“Eğer yakında, bu içeride olan zat ile alakalı Kılıçdaroğlu’nun bağlantısı çıkarsa şaşmayın ha!”
Demek, bu sözlerin kaynağı “dosya” değildi.
Demek, CHP’li danışmanların, belediye başkanlarının ve milletvekillerinin facebook yazışmaları “kurgu” ve “uyduruk” idi. Fakat…
Başa dönüp aynı soruyu yineleyeceğim:
267 belgeyi kimler hazırlayıp “dosya” haline getirdi?
Bunların amacı ne?
Bunların hedefi kim?
Bakan Soylu’nun dediği gibi mesele “bir muhalefet partisi belediye başkanına yapıldığı iddia edilen tehdit ve şantaj” ise “dosyada” Hatay Belediyesi ile ilgisiz onlarca kişinin FETÖ yazışmaları niye var?
Maalesef…
Bakan Soylu’nun açıklaması “dosyayı” kimlerin, ne amaçla hazırladığı sorusuna yanıt vermiyor. Evet, konu sadece bir belediye başkanı meselesi değil. Cem Küçük-Hakan Şükür mesajlaşmasının Hatay ile ne ilgisi var?
“Dosya gerçek ise yer yerinden oynayacak” demiştim. 


Bu haber 1223 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER SİYASET HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Web sitemizi nasıl buluyorsunuz?

İyi
Takip etmekten zevk duyuyorum
İdare eder
Geliştirilmesi lazım