19-12-2016 15:52 DÜNYA

DÜNYA ARAPÇA GÜNÜ ETKİNLİĞİNE SAMANDAĞLILARDAN BÜYÜK İLGİ

Birleşmiş Milletlerin 190. oturumunda kabul ettiği, Dünya Arapça Günü’nü Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı salonunda düzenlenen etkinlikle kutlandı.

DÜNYA ARAPÇA GÜNÜ ETKİNLİĞİNE SAMANDAĞLILARDAN BÜYÜK İLGİ

 

 

Birleşmiş Milletlerin 190. oturumunda kabul ettiği, Dünya Arapça Günü’nü Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı salonunda düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Tüm öğrenci velileri derneği ve Samandağ Belediyesi işbirliğiyle “Dünya Arapça Günü” (el yawm el 3alami lil lığa l3arabiye), (worldarabiclanguageday) etkinliğinin 18 Aralık Pazar Günü saat 19.00’da Yeni Çarşı salonunda gerçekleşti. Finnen Nihat Çay’ın sunumuyla yapılan etkinlikte “Finnen Orhan Abu Ali(Karamenni-Tomruksuyu),Edip Bozkurt (Mğayer-Mağaracık),,Raife Kont(Levşi-Yeni Mahalle),Gülbahar Özdemir(Jdeydi-Deniz yer aldı.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir,Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız,Samandağ Akad Başkanı Süleyman Okur,Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir,Belediye Kültür ve Sosyal işler Müdürü Fikret Özçelik ve Vatandaşlar etkinliğe katıldı.

Samandağ Övder Şube Başkanı Arkadaş Karataş:”Bugün dünya Arapça Günü 2012’de UNESCO tarafından dünya’da altıncı resmi dil olarak kabul edildi.22 devlet bu dili resmi olarak konuşuyor.500 milyona Yakın insan konuşuyor.Türkiye’de resmi olarak 3 milyon insan konuşuyor.Akademik bir araştırma yapılırsa bu 7-8 milyona kadar çıkabilir.Göç ve asimilasyondan dolayı bu sayının daha düşük çıktığını düşünüyorum.Akademik bir araştırma yapılıyorsa ortaya çıkar.Popülasyon olarak ülkemizde Araplar 3. Büyük gruptur.Hiç bir hükümet bu konuda bir çalıştay yapma gereği duymadı.Umarız ki ülkemizde ileri ki yıllarda bir değer biçilir.Arapça dilinin yaşaması gelişmesi için gerekli çalışmalar yapılır.Sadece seçmeli ders olması bizi kurtarmaz.evde konulmayan dil unutulur.çocuk ev içinde konuşursa geliştirir.Yaşı büyüyen çocuk artık konuşamaz .Ayrıca Arapça konuşan çocuklara cesaret vermemiz lazım.Sn Belediye Başkanımızın dil okulu sözü vardı.Bu çalışma ne oldu? Kendisi açıklayacaktır.Belediyemizden iki dilli yer adları ile ilgili tabela çalışması beklentimiz vardır. Belediye Başkanımız başta olmak üzere ,Başkanyardımcılarına,Belediye çalışanlarına katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir:”Arapçayıkonuşma ,okuma ,yazmasıyla ,grameriyle,bilimsel yönüyle öğreneceğiz, bu iş çok kolay bir şey değil. Çocukluğumu hatırlarım Arapça konuşabiliyorduk ama okuma bilmediğimiz için Arapça bir yazı görürdük öpüp başımıza koyardık bu Kuran-ı Kerim’’den bir parçadır diye . Arapça konuşmayı evde öğrendik.İlk okulla tanışana kadar Türkçe konuşmayı bilmezdik. Türkçeyi okulda öğrendik. Bu yönü ile bu bölge insanı şunu fark etmiş birçok yerle fark yaratacak şekilde başarılara imza atmış bu başarıların altında da 2 dilli olmamızın yattığını düşünüyorum. Bir tarafta da çocukları ile Türkçe konuşmak Türkçe anlaşmak bir moda haline geldi. Bunun nedeni utandırıldık kendi ana dilimizden. Arapça gırtlaktan çıkan bir dildir böyle olunca daha kaba konuşuyoruz Türkçeyi. Bununla ilgili Hatay dışında bir yere gidil dimi siz arapmısınız siz Hatay’lı mısınız diye fark edilinirliğimiz arttı. Bu şekilde olunca bu bir suçmuş, ayıpmış, eksikmiş gibi hissettirildi bize. Ama dünya bunlarla değil çok daha ötesi ile ilgileniyor. Dünyanın her yerinde kendi dillerinde eğitim öğretim bir haktır. Biz ulus, devlet mantalitesi 1927 yıllarda bu bir modeldi kendi sınırlarımız içinde yaşayan vatandaşları ne kadar homojenleştirirsek ne kadar tek tipleştirirsek o kadar bu ülkenin vatandaşlaştırırız gibi bir fikriyat vardı. Belli bir zaman sonra bu fikriyat tutmadı. Biz bu ülkenin birliği, dirliği, selameti için her şeyi yaparız ama bir o kadarda kendimizi yaşayalım istiyoruz. Bugün bunun kendimizi yaşamanın koşulları var. Kurduğumuz bir vakıf var ve vakıf üzerinden dil okulu kuruyoruz. Dil okulunun zemin katı bitme aşamasına geldi. Bir veya bir buçuk yıl içerisinde hizmete girecek. 6-7 tane sınıfımız olacak farklı farklı yaş gruplarına ve meslek gruplarına hitap edecek eğitimler verilecek. Ve burada sadece Arapça eğitimleri verilecek. Bu dil okulunun bu bölgenin

duruşuna ve kültürüne büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Biz yerel yönetime geldiğimiz günden bugüne bu etkinliklerin hem içinde yer aldık almadıysak bil destek verdik. Benim naçizane bir önerim var anne babalar dan biri çocuğu ile Arapça diğeride Türkçe konuşsa göreceksiniz ki 0 yaş grubundaki çocuk 3-4 yaşına geldiğinde çok yüksek bir algısı olacak. Ama bizim algımız düzgün Türkçe konuşsun okulda başarısız olmasın bu yanlış bir algı. Öyle bir hale getirildik ki kendi ana dilimizi konuşamaz durumuna geldik. Dil okulunun ilk öğrencisi ben olacağım. bende orada öğrencilik yapacağım ve bu işi mutlaka çözeceğiz. Bu işin yaşı başı yok bu işi öğrenceğiz öğreteceğiz. 500 milyon kişinin ve 22 ülkede resmi dil olarak kullanıldığı biliniyor. Dil bilen bir adım öndedir. bu dili yaşatmak gibi bir sorumluluğuz var. Eğer geçmiş ile bir bağ kurmazsak, geçmişimizi yaşatamazsak kimliksiz birer insan haline dönüşeceğiz. “dedi.

Akad Samandağ Başkanı Süleyman Okur,Çocukların anadilleri olan Arapça dilinden utandırıldığını ,İngilizce ve diğer dillere karşı sempati duyduklarını ifade ederek bu algının değişmesi gerektiğini belirtti.

 


Bu haber 789 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER DÜNYA HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Web sitemizi nasıl buluyorsunuz?

İyi
Takip etmekten zevk duyuyorum
İdare eder
Geliştirilmesi lazım