24-08-2017 13:53 GÜNDEM

RES’LER İÇİN DAVA MI AÇILACAK?

İlçemiz ve ilimizi de yakından ilgilendiren emsal karar…

RES’LER İÇİN DAVA MI AÇILACAK?

İlçemiz ve ilimizi de yakından ilgilendiren emsal karar… Danıştay ‘Tarihin Üstüne Santral Yapılamaz Dur’ Dedi:

Doğası, iklimi, turistik ve tarımsal özellikleriyle Akdeniz’in incisi Samandağı’nda, toplumsal, sağlık, hukuk, çevresel ve ekonomik etkileri nedenlerden dolayı rüzgar enerji santralleri, türbinleri ve elektrik kablolarıyla doldurulması düşünülemez.

Sivil Toplum Örgütleri ve vatandaşlar yanı sıra Arkeolog Hasan Aşkar, ilimizde bulunan birçok tarihi eserlerin Res santrallerinden zarar gördüğünü ayrıca tribünlerin insan sağlığına zarar verdiğini, insanın duyma eşiğinin altında yaydığı seslerin insanlar ve diğer canlılar üzerinde zamanla doğuracağı hastalıklar ve büyük sorunların habercisi olduğunu ifade etmişti.

Arkeolojik sit alanlarında güneş enerjisi santralları kurulmasının önünü açan karara Danıştay ‘dur’ demesi üzerine bölgemiz halkının RES’ler ile ilgili tutumunun ne olacağı merak konusu oldu. ‘Sonucu ne olursa olsun RES’leri burada görmek istemiyoruz’ diyen vatandaşın Dava yolunun açılması ilçede RES’lerden kurtuluşun umudu oldu.

Söz Konusu Danıştay Kararı Şöyle; Danıştay, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın binlerce arkeolojik sit alanında Güneş Enerji Santralları (GES) kurulmasına izin veren, Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun 662 sayılı İlke Kararı’nın yürütmesini durdurdu. Kararda, “Kimi zaman belli bir alanda yer alan tüm katmanların ortaya çıkarılması, onlarca yılı aşan kazı çalışmaları sonunda ancak mümkün olabilmekte. Toprak üstünde görünür bir kalıntı bulunmaması, altında da arkeolojik kalıntı bulunmadığı anlamına gelmemektedir” denildi.


Bu haber 513 defa okunmuştur.

Etiketler :
HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Web sitemizi nasıl buluyorsunuz?

İyi
Takip etmekten zevk duyuyorum
İdare eder
Geliştirilmesi lazım