30-09-2016 16:56 GÜNCEL

Şehit Babasının Mezarını 51 Yıl Sonra Taşıdı

1965 yılında Hassa’ya askerlik görevini yapmaya gelen ve burada şehit düşen askerin cenazesini, 51 yıl sonra oğlu memleketine taşıdı

Şehit Babasının Mezarını 51 Yıl Sonra Taşıdı

      Hassa İlçesi’nin Aktepe mahallesinde  1965 yılında Yozgat İli Boğazlayan İlçesi’nden Ağdepe Jandarma Karakoluna Askerlik görevini  yapmak için gelen Süleyman Yorulmaz burada şehit düştü.

        Suriye sınırına  yakın bir yerde bulunan Aktepe Jandarma Karakolu (eski adıyla Ağdepe Jandarma Karakolu) ndan kaçakçılarla mücadele etmek için sınıra giden Mehmetçik Yozgatlı Süleyman Yorulmaz kaçakçılarla çatışmaya girince oracıkta Şehit düştü. Karakol askerleri de onu alıp getirerek Karakolun yanındaki alana  anıt mezar yaparak Şehit Süleyman Yorulmaz’ı buraya defnettiler.

     O zamanlar iki yaşında olan oğlu Ali Yorulmaz ise 14 yaşında babasının izini süre süre,  şehit düştüğünü ve mezarının Aktepe’de olduğunu öğrendi.  Ali Yorulmaz, Devletten aldığı izin ile mezarı açtırarak babasının kemiklerini alıp Yozgat Şehitliğine götürmek için  yola koyuldu.  53 yaşındaki  şehit oğlu Ali Yorulmaz  Yozgata hareket etmeden önce  şunları  dedi:Babam Şehit düştüğünde henüz iki yaşındaymışım.Fakat 14 yaşına gelince aklım yerine gelince artık babamı sordum. Annem de Hatay Hassa’da kaçakçılarla girdiği çatışmada Suriye sınırında şehit düştü dedi.Bunun üzerine arayıp buldum. Ben şimdi Almanya’da yaşıyorum. O günden beri her yıl ziyaretine Hatay Hassa’ya gelirim. Her babamın mezarına geldiğimde görürüm ki Jandarma da Şehidine sahip çıkmıştır ve mezarın etrafı tertemizdir. Önceki anıt gibi olan taşlarının yerine tekrar mezarı çevirerek koruma altına almışlardır.Şimdide bugün 51 yıl sonra Jandarmanın yardımıyla Şehit babamın  kemiklerini çıkartıp küçük bir tabuta koyarak Yozgat Şehitliğine götürüyorum.Emeği geçenlerin hepsinden Allah Razı olsun.Hepsine teşekkür ederim dedi.

 


Bu haber 815 defa okunmuştur.

HABERE YORUM YAZIN

Ali yorulmaz 14-12-2016 18:10

ilginize vealakaniza tesekur eder hatay buyuk sehir belediyesi mezarliklar mudurlugune en icten duygularimla tesekur etmeyi kendime borc bilerek saygilarimi sevgilerimi siz gazetecileride ilginizden dolayi tesekur ediyorum


DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
Çok Okunan Haberler
Köşe Yazarları
Anketimize Katılın

Web sitemizi nasıl buluyorsunuz?

İyi
Takip etmekten zevk duyuyorum
İdare eder
Geliştirilmesi lazım