HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE SEÇİMLERİNE DOĞRU-1
FERİT LİF –YAZDI

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimleri, eğer erkene alınmaz ise, 30 mart 2019 yılında yapılacak, Hatay CHP’nin şimdilik tek adayı olan Lütfü savaş’a karşı, Hatay Ak partide peş peşe aday adayları kamuoyunu karşısına çıkmaya başladı.
İl Başkanı İbrahim Güler, Antakya eski belediye Başkanı Mehmet Yeloğlu gibi deve dişi misali aday adaylarının yanı sıra, Mevcut AK parti milletvekili Hüseyin Yayman, AK parti eski Hatay milletvekili Mehmet Soydan, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Alkan, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ve daha isimlerinin şimdilik açıklanmasını istemeyen ciddi sivil toplum ve meslek odaları başkanları da var.

Hatay AK Partide, büyükşehir belediye başkanlığı aday adaylına çok sayıda insanın soyunmuş olmasının bir tek nedeni var. Oda Ak partinin Hatay Büyükşehir Belediyesini “ÇANTADA KEKLİK “ olarak görmesinden kaynaklanıyor.

Nasıl mı?

Bu yazımda bu gerçekleri anlatmaya çalışacağım.

HBB Başkanı Lütfü Savaş, 2014 yerel seçimlerinde, AK Parti karşıtı tüm sol siyasi parti, dernek, sendika ve oluşumların desteğini aldı. Butün bunlara ek olarak FETÖ terör örgütünden , hem seçmen bazında, hemde adliyelerdeki seçim kurullarının bazı üyelerinden tam ciddi anlamda bir hukuk desteği aldığını , bu hukuk desteğini organize eden şahısın , FETÖ’nün Hatay adliye imamı olduğu anlaşılan ve bu gün yurt dışında kaçak olarak yaşayan Av. Muhammet Çakır’ın olduğu biliniyor.
Bu bilgiler Hatay adliyesinde FETÖ terör örgütü hakkında açılan çok sayıda davanın iddianamesinde zaten yer almış bulunuyor.
Ama 2014 yerel seçiminde Lütfü Savaş’a destek olan sol örgütler o günlerde bu gerçekleri görme şansları yoktu. Ama sonraki süreçte bu gerçekleri çok net şekilde gördükleri için, ne bu gün, nede yarın Lütfü Savaş’a destek vermeyeceklerini, tam tersine CHP nin adayı Lütfü Savaş’ın bu seçimi kaybetmesi için canla başla çalışacaklarını çok iyi biliyorum.
Bu konuda görüştüğüm HDP,ve diğer sol yelpazede yer alan siyasi parti yöneticilerinin, bu konuda son derece kararlı olduklarını çok net olarak görüyorum.
Hatay Büyükşehir Belediyesi seçimlerini belirleyecek siyasi faktörlerin başında MHP geliyor. 2014 seçimlerinde Başkan Savaş’ın seçim kazanmasına vesile olan MHP adayı Mete Aslanın almış olduğu 140 bine yakın oy oldğunu herkes biliyor.
Daha açık bir ifade ile MHP adayı Mete ASLAN Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığını altın tepside Lütfü Savaş’a sunmuştu.
24 Haziran seçimlerinde AK PARTİ –MHP arasında kurulan “CUMHUR İTTİFAKI’nın önümüzdeki yerel seçimlerde devam etmesi halinde, Hatay Büyükşehir Belediyesini CHP adayı Lütfü Savaş’ın kazanma ihtimali imkansız gibi görünüyor.
Bu gerçeği en iyi bilen HBB Başkanı Lütfü Savaş, Hatay da MHP camiasını bölmek ve bir kısım seçmenini çalmak için “BİZANSVARI OYUNLARA “ başvurduğunu çok iyi biliyorum.

Hatay Büyükşehir Belediye seçimlerinde 2014 te olduğu gibi, Alevi kökenli seçmenleri oy deposu olarak gören, HBB Başkanı Lütfü Savaş, yarın sabah seçim olsa ,HATAY da Alevi kökenli seçmenden aldığı 280 bin civarındaki oyların yarısını bile alamaz.
Konuştuğum çok sayıda Alevi kanaat önderi Lütfü Tarafından kandırıldıklarını ve kendilerine verilen sözlerin hiç birinin yerine getirilmediğini ifade ediyorlar.
Bundan dolayıdır ki 2014 seçimlerinde Lütfü Savaş’a verdikleri desteği bundan sonra vermelerinin mümkün olmadığını açıkça söylüyorlar.
CHP Genel merkezinde Lütfü Savaş’ın Hatay Büyükşehire tekrar aday gösterilmesi halinde seçimi kaybedeceğini çok iyi bilen yöneticilerin sayısı hiçte az değil.
Bu gerçeği bilimsel bir raporla ortaya koyan Muharrem İnce’nin raporu konusunda fikir beyan etmekten mümkün olduğu kaçınıyorlar.
Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun hışmına uğramaktan korktukları için Muharrem İnce’nin “CHP HATAY BÜYÜKŞEHİRİ KAYBEDİYOR “ şeklinde yayınladığı rapora sahip çıkamıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı Giriniz