Çarşamba, 08 Temmuz 2020
.
.
adscode
Gündem

DEVLETİN MEMURU DELİRDİ

DEVLETİN MEMURU DELİRDİ

Tarih
23 Toplam Gösterim
DEVLETİN MEMURU DELİRDİ

DEVLETİN MEMURU DELİRDİ

 

Adam yukarıdan aşağı doğru koşarak sesinin çıkabildiği kadar bağırarak konuşuyordu

Ne Olacak Bu Milletin Halı. Ne Olacak Bu Milletin Halı

Yolda duran birisi adamın bu halini görünce. Hayırdır kardeşim bir durum mu var diye sorar
Adam yine avazı çıkığı kadar bağırarak Ne Olacak Bu Milletin Hal, Ne Olacak.

Adam tekrar sorar. Bey efendi millete ne olmuş

Adam soru sorana dönerek. Daha ne olacak kardeşim, daha ne olacak. Bundan beteri olmaz, olamaz da. Ben, 22 yıllık devlet memuruyum, dört çocuğum var. Hepsi okula gidiyor. Hepsine elbise gerek, ayakkabı gerek, kalem gerek, defter gerek, okulları uzak olduğu için servis parası gerek. Büyük oğlum dershaneye gitmek istiyor dershane parası gerek. Bunlarla birlikte aş gerek ekmek gerek. Zaman zaman gezmemiz gerek. Yönetmenlik gereği iyi giyinmemiz gerek. Verdikleri bu zam’a bak. hayat %100 pahalanmışken bize verdikleri zam elimize geçmeden, zamlar ikiye katlandı. Söyleyin Allah aşkına ben bu maaşla ne yapabilirim ha, ne yapabilirim?
Tüm çalışanlar aşağılık komplesi ile yaşamamıza rağmen. Hislerimizi içimize gömerek hiç kimseye anlatamıyoruz, ev kirasını zaman zaman veremiyorum. Bakkalın Borcunu ödeyemediğimden o sokaktan geçemiyorum. Kredi kartı borcu gittikçe artmakta. Çocuklarıma, eşime ve çevreme yalan söylemekten usandım. Çocuklarım ve çevremin gözünde yalancı duruma düşüyorum.

Söyleyin Allah aşkına ben bugünden sonra ne yapabilirim, ne yapabilirim. Bu güne kadar ne devleti soydum nede soyulmasına göz yumdum. Bundan sonrada soymak istemiyorum. Soyanlara da müsaade etmek istemiyorum.
Bu yaştan sonra hamallık yapamam, hırsızlık yapamam, ülkemi başkaları gibi birlerine peşkeş çekemem, birlerinin zamanında dediği gibi “Memurum işini bilir” sözünü hiç bir zaman itibar etmedim ve etmeyecem kardeşim. Etmeyecem. Çünkü ben idealist biriyim. Bu yaşam sıkıntısı beni delirtiyor kardeşim delirtiyor.

Vatandaşın biri. Hemşerim, kendini üzme birçok kişinin dediği gibi. Devletin malı deniz. Onlar ne yapıyorlarsa sende yap.

Hayır, kardeşim, ben bunu yapamam, yapamam. Çünkü ben yaşamım boyunca bu domuzlara karşı savaş verdim, devleti mi de kutsal olarak kabul ettim ve bu kutsal devletin memuruyum devletim beni kimseye muhtaç etmez, etmemeli. Çünkü ben devletin güvencesindeyim. (bağırarak) Devletin güvencesindeyim ben.

Sağ elini havaya kaldırarak sanki karşıdakilerine nutuk verir gibi.

Devlet demek: toprakları üzerinde yaşayan vatandaşlarının malını canını can güvenliğini, işini, aşını sağlayan büyük bir organizasyondur. Bende bu organizasyonun bir parçasıyım. Ben ülkeme ihanet edemem. Vatandaşlarıma ihanet edemem. Ülkede oluşturulan hırsızlık şebekelerine alet olamam ona buna boyun eyemem kardeşim, boyun eyemem.

Sinirinden elleri titriyordu ve hüngür hüngür ağlamaya başladı. Her halinden perişan ve sınır krizi geçirdiği belli oluyordu

Aşağı doğru koşmaya başladı ve avazı çıktığı kadar bağırarak.

Ben Büyük Önder Atatürk’ün memuruyum, ben Türkiye Cumhuriyetinin memuruyum, ben ne hükümetlerin, ne hırsızların nede tefecilerin memuruyum. Devletim güçlü, devletim sağlam,

Bizler iktidarlardan fazla bir şey istediğimiz yok. Ne çocuklarımızı özel okullarda okutmayı, ne özel seyahatler için dünya turuna çıkmayı, nede son model arabalara binerek herkese gösteriş yapmayı istemiyoruz. Bizim İstediğimiz sadece ve sadece insanca bir yaşamak için ne gerekse onu istiyoruz.
Biz çok uysalız, Bense herkesten uysalım. Üzerimize gelmediğiniz müddetçe bir şey dediğimiz yok. Bir şey dediğim yok. Üzerimize gelmeyin, üzerimize gelmeyin. Bizleri aç sefil bırakmayın. Bizleri aç sefil bırakmayın.
YETER. YETER. YETER ARTIK. DAYANACAK HALİMİZ KALMADI.

Yolun kenarında duran iki genç devlet memurunun ne dediğini anlamadıkları ve ne sıkıntılar çektiğini bilmediklerinden. Onun delirdiğini düşünerek yol verdiler. Ve arkasında bakarak.

Deli Var, Deli Var. Devletin Memuru Delirdi, Devletin Memuru Delirdi Diye bağırmaya başladılar.

Ne dersiniz saygı değer okurlar, gerçekten vatandaşın delirmesine az mı kaldı.?

*******************************************************************
NOT; Bu yazım yaklaşık olarak 20 yıl önce İskenderun SES ve DEMOKRAT Gazetelerinde yayınlanmıştı. Demek ki arada 20 yıl geçmesine rağmen değişen bir şey olmadığını görüyoruz.

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE
adscode