Perşembe, 21 Ocak 2021
.
.
Gündem

Yandaşlar istifaya ne dedi: Bu gece uzun geçecek.. | Onuncu Köy Gazetesi

Tarih
237 Toplam Gösterim
Yandaşlar istifaya ne dedi: Bu gece uzun geçecek.. | Onuncu Köy Gazetesi

Yandaşlar istifaya ne dedi: Bu gece uzun geçecek…

Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanlığı görevinden istifası sonrası yandaş medyanın önde gelen isimlerinden dikkat çekem yorumlar geldi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında iki günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi sırasında yaşanan kaos ve virüsün daha da yayılmasına davetiye çıkaran görüntülere meydan verilmesi büyük tepki çekmişti.

Kararın alındığı akşam canlı yayında “Erdoğan’ın talimatıyla” diyen Soylu, bugün ise kararın kendi sorumluluğunda olduğunu söyledi. Soylu bu akşam da, yasağın bitmesine saatler kala istifa ettiğini duyurdu.

Karar sonrası AKP’ye yakınlığıyla bilinen medya ve yandaşlardan ise dikkat çeken yorumlar geldi.

AKP’nin yayın organı A Haber’de Soylu’nun istifasının AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bilgisi dahilinde olduğu belirtildi.

AKP’li Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, sosyal medya sayfasından yaptığı açıklamada, “Benim yakından tanıdığım Soylu sadece cuma gecesinden dolayı istifa etmemiştir” dedi.

Yandaş Hadi Özışık ise AKP’nin içerisinde Soylu’dan rahatsız olan bir kesimin olduğunu söyledi. Özışık, istifa kararının arkasında AKP içindeki “Pelikan” olarak bilinen ekibin olduğuna ise ihtimal vermediğini ifade etti. Ayrıca Özışık, “bu gecenin uzun geçeceğini, Erdoğan ile görüşmeler olabileceğini, devlet Bahçeli’nin de bu istifaya sıcak bakmadığını” belirtti. Özışık bunun yanında “Tecrübelerime dayanarak söylüyorum Süleyman Soylu, kendisi açıkladıysa geri dönüşü olmaz. Fakat Soylu, farklı bir görevle hükümetteki hizmetlerine devam edecektir” dedi.

“Pelikan” denilen ekibin başındaki isimlerden Hilal Kaplan ise şu yorumu yaptı:

“Sayın Cumhurbaşkanım beni bağışlasın” ifadesinden istifanın CB Erdoğan’a sunulmadan duyurulduğu anlamı çıkıyorsa, Terör örgütleriyle mücadelesi hafızamıza kazınan başarılı bir bakanımızın zorlu bir kriz sürecinde görevi bırakmaması gerektiği kanaatindeyim.”